hotel sultanhan
Lokasyon
Ataturk Havaalanı 15 km
Ataturk Havaalanı
Tren İstasyonu 1 km
Tren İstasyonu
Tramvay 100 m
Tramvay
Taksi 100 m
Taksi
Süper Market 100 m
Süper Market
Banka 50 m
Banka
Eczane 50 m
Eczane
Hastane 1,5 km
Hastane
Postane 30 m
Postane
Liman 2 km
Liman
Topkapı Sarayı

Mesafe : 400m

Muhteşem Osmanlı İmparatorluğunun yönetildiği eski kraliyet sarayıdır. Günümüzde görülmeye değer, en geniş Çin ve Japon porselen koleksiyonunu ve Kraliyet Ailesine ait çok ünlü hazineleri barındıran bir müzedir.

Ayasofya Müzesi

Mesafe : 250m

İstanbul’un en bilinen Katedrali ve Hıristiyan Kilisesidir. Dünya üzerindeki en ince ve büyük mimari eserlerinden biridir. Birçok tarihçi tarafından, dünyanın 8. harikası olarak değerlendirilir.

Sultanahmet Camii (Mavi Camii)

Mesafe : 200m

17. yüzyıl mimarisini yansıtan, İstanbul’un en büyük ve süslü camilerinden biridir. Aynı zamanda mavi çinileri ve 6 minaresi ile de ünlüdür.

Yerebatan Sarnıcı

Mesafe : 200m

AyaSofya’nın karşısında yer alan bu yapı, 6. yüzyılda, Bizans imparatoru birinci Jüstinyen tarafından yaptırılmış en son sarnıçtır. Sarnıç, 70x140m. boyutlarındadır. 8 m. derinliğe sahiptir ve her biri Korint stilinde yapılmış toplam 336 sütunun bulunduğu 28x12 ‘lik bir alan üzerine kuruludur.

Süleymaniye Camii

Mesafe : 600m

Muhteşem Sultan Süleyman’ın Camisi, 16. yüzyılda, tüm zamanların en ünlü mimarı olan “Sinan” tarafından 16. yüzyılda inşa edildi.

Kapalı Çarşı

Mesafe : 150m

İstanbul’daki en büyük kapalı çarşıdır. Tarihi öneminin yanı sıra, son derece değerli el yapımı kilimler, mücevherat, deri ve hatıra eşya koleksiyonuyla alışveriş için gelmeyenleri bile cezp edebilecek bir çarşıdır.

Kariye Müzesi

Mesafe : 7000m

Manastır Kilisesi, 4. yüzyılda, şehir duvarları dışında Konstantin tarafından yaptırıldı. Daha sonra, II. Theodosisus tarafından (M.S. 408-450) inşa ettirilen duvarların sınırları içinde kaldı.

Dikilitaş

Mesafe : 150m

Birbirine karşı dikilmiş olan İki Dikilitaş halen Sultanahmet Meydanında ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Hiyeroglifler, Mısır’dan İstanbul’a, İmparator Theodosius tarafından getirilmiş ve Hipodrom’daki bugünkü pozisyonunda dikilmiştir. Theodosius sütunu ismi verilmiştir. Yüksekliği 18.45 m’dir. (kaidesi dahil edildiğinde yüksekliği 24.87m.’dir.)

Arkeoloji Müzesi

Mesafe : 350m

Dünya üzerindeki en önemli arkeoloji müzelerinden biridir. Müze koleksiyonunda, çeşitli geçmiş medeniyetlere ait çok sayıda özel parça bulunmaktadır. Müzenin koleksiyonunda buna benzer 50.000 parça bulunmaktadır. Zemin katta yirmi ve birinci katta on altı geniş salonu vardır. Aşağıdaki galerilerde, Yunan ve Bizans mimari ve heykel sanatının örnekleri sergilenmektedir. Müzenin en ünlü odaları içerisinde VIII. Salon ve IX. Salon bulunmaktadır.

Mısır Çarşısı

Mesafe : 600m

Hindistan ve Güney Doğu Asya’dan Mısır yoluyla gelen baharatlar nedeniyle Mısır Çarşısı adını almıştır. Venedikliler 13. yüzyılda burada baharat ticareti yapmaktaydılar.

Altın Boynuz (Haliç)

Mesafe : 1km

7 kilometre uzunluğundaki koy, şehrin doğal limanı olmuştur. Kimi yerlerde genişliği 800 metreyi bulmaktadır ve ortalama derinliği 35 metredir. Alibeyköy ve Kağıthane dereleri Altın Boynuzla birleşir.

Dolmabahçe Sarayı

Mesafe : 3km

7 kilometre uzunluğundaki koy, şehrin doğal limanı olmuştur. Kimi yerlerde genişliği 800 metreyi bulmaktadır ve ortalama derinliği 35 metredir. Alibeyköy ve Kağıthane dereleri Altın Boynuzla birleşir.

Galata Kulesi

Mesafe : 1,5km

Her ne kadar bu yapının birbiri ardınca gelen Bizans saldırılarından korunmak amacıyla Cenevizliler tarafından yaptırıldığına dair güçlü deliller olsa da, İmparator Anastasius I ( M.S. 491-518) tarafından yaptırıldığı da düşünülmektedir. Şehrin Bizans tarafı eski İstanbul’da, Altın Boynuz üzerinde, Boynuz ile Marmara Denizi arasındaydı.